Kurz telemarkového lyžování

Telemark je výraz pro styl lyžovaní užívají tzv. telemarkové oblouky. Na rozdíl od normálních sjezdových lyží na telemarcích máte volnou patu jako na lyžích běžeckých. Telemarkový oblouk je veden vnější lyží, na které je pata dole, zatímco na vnitřní lyži je pata zvednutá. Lyžař má pokrčená kolena, což umožňuje zvednout zadní patu.

Začátek se datuje do roku 1868, kdy na závodech v Norsku lyžař Sondre Norheim předvedl jízdu, která mnohým imponovala. Tento "norheimův styl" se rychle rozšířil do celé Evropy. Technika jízdy byla pojmenována podle regionu ve kterém byly první závody uspořádány, Telemark. Jelikož telemark, jako styl stál u zrodu lyžování, rozhodně stojí za to ho trochu blíže poznat.

Telemark nebo také jinak řečeno free heel skiing (lyžování s volnou patou) je od 90. let znovu na vzestupu. Pořádají se telemarkové závody a šou, vznikají sdružení a i na našich sjezdovkách již dávno není výjimkou spatřit tyto svérázné lyžaře. Pro mnohé, většinou velmi dobré lyžaře, se stává novou výzvou a způsobem jak si užít hor i trochu jinak.

Pojďte s námi objevit tento skoro zapomenutý , leč znovuobjevovaný a opravdu kouzelný styl lyžování.

K dizpozici máme i půjčovnu telemarkových lyží. Pro bližší informace nás kontaktujte.

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates